تبلیغات

yoursitephotogallery.mihanblog.comبهترین وبلاگ برای یافتن عکس های موردعلاقه شما

//pcjava.persiangig.ir/random/Mg60.js"> THE BEST OF BEAUTIFUL PICTURES - عکس از گل سوسن وگل سوسن چلچراغ
THE BEST OF BEAUTIFUL PICTURES
زیبایی در جهان پراکنده است کافیست لحظه ای از پیله ی تنهایی خودخارج شوید!!!

پیام امروز:


بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 27 مهر 1389

اینم گل سوسن چلچراغ که یکی از نایاب ترین گلهای دنیا الته خیلی هم زیبا

 

این گل تنها در ایران و کشور آذربایجان وجود داره ودر ایران هم تنها در خورگام به ویژه ییلاق معروفش داماش رشد داره

 

 

 

1

 

 

 

 

 

2

«سوسن چلچراغ»، چلچراغ گل های جهان
این تصویر تغییر اندازه داده شده است. روی نوار جهت مشاهده سایز اصلی تصویر کلیک کنید. سایز اصلی تصویر 708x1024 می باشد و حجم آن 609KB است.


سایت شورای هماهنگی پزشکان عمومی گیلان: «سوسن چلچراغ» ، چشم و چراغ زیبایی های طبیعت گیلان است. این گل که به نام « سوسن سفید» نیز خوانده شده، به علت متعلق بودن به دوران چهارم زمین شناسی از لحاظ ژنـتیکی بسیار مورد توجه بوده و یکی از کمیاب ترین گونه های تیره ی «سوسنیان» است که تنها در روستای« داماش» در ارتفاعات «عمارلو» از توابع شهرستان «رودبار» یافت می شود.

سوسن چلچراغ نخستین بار در سال 1354 توسط گیاه شناسی فرانسوی به نام«لدر بوری» شناخته شد و بعد از شناخت نامش در موزه ی تاریخ طبیعی ایران در فرانسه به صورت «لیلیوم لیدربور» به ثبت و ضبط رسید. و بعد از آن روستای داماش، کانون توجه ملی و جهانی شد بطوریکه هر ساله بسیاری از علاقه مندان و متخصصان و گیاه شناسان از سراسر دنیا برای دیدن این گل به ایران سفر می کنند.

سوسن چلچراغ گیاهی است با بلندای 5/0 تا 5/1 متر، با گل های سفید واژگون، گلبرگ هایی برگشته، دانه هایی برجسته و پرچم هایی بلند.

بعضی ها می گویند که رنگ مهتابی و شکل واژگون آن که شباهتی به چلچراغ دارد، باعث شده که چنین نامی بر آن نهاده شود.اما مردم محلی بر این باورند که سوسن چلچراغ در شب نور افشانی می کند و به همین دلیل چلچراغ نامیده شده. اما اصل قضیه -برطبق گفته ی گیاه شناسان- این است که بواسطه ی مواد فلئورسانس در پرچم سوسن چلچراغ، این گل قابلیت بازتابش نور را دارد.

این گیاه که نوع ایرانی آن زیبایی و شهرت بسیار دارد، از اواسط خرداد گل می دهد و گل های آن تا نیمه ی تیر ماه پایدار می ماند. بنابراین بهترین زمان برای دیدن سوسن چلچراغ معمولا هفته آخر خرداد و هفته اول تیر ماه است که البته بسته به شرایط آب و هوایی ممکن است طول این مدت کمی کوتاه و بلند شود.

متأسفانه امروزه نسل این گل از آن جهت که بسیار آسیب پذیر و حساس است، ونیز بخاطر عوامل مختلف در حال انقراض است و متأسفانه به گفته ی کاشف آن لدر بوری: « این گل از تکثیر می گریزد. » از این رو تا کنون تلاش همه ی کسانی که خواسته اند آن را در مکان های دیگر پرورش دهد، بی ثمر مانده. به همین علت امروزه ازنژاد آن بطور کامل محافظت می شود.چندعکس ازگل سوسن

 

 

طبقه بندی: گلهای زیبا، 
ارسال توسط راضیه خوش ضمیر
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin
THE BEST OF BEAUTIFUL PICTURES - عکس از گل سوسن وگل سوسن چلچراغ لینك های ثابت با آمار +4000 لینك های ثابت با آمار +3000
دریافت كد آمار بازدید كنندگان ارسال لینک